بهداشت دهان و دندان

شنبه ٢٤ آبان ١٣٩٩ ساعت ١١:١١ ق.ظ   ( بازدید : 7 نفر )


بهداشت دهان و دندان :

رعایت بهداشت دهان و دندان باید بخش مهمی‌ از برنامه روزانه همه افراد باشد. هدف از مسواک زدن ونخ کشیدن باید علاوه بر تمیز نمودن وبرداشت پلاک های میکروبی از روی دندانها، برداشتن این پلاکها از روی زبان و سایر مخاط دهانی نیز باشد. پیشگیری از بیماری های دندان و لثه، بدون انتخاب مسواک مناسب وهمچنین روش صحیح مسواک‌ زدن میسر نمی باشد.

مسواک مناسبهنگام انتخاب مسواک باید به اندازه و نوع الیاف آن دقت كرد. مسواک باید الیاف نایلونی داشته باشد. الیاف یا موهای سر مسواک سه نوع نرم، متوسط وسخت دارند که بهتر است از مسواک با موهای نرم و یا متوسط استفاده گردد، زیرا که استفاده مداوم از مسواک سخت باعث صدمه به مینای دندان، آسیب لثه و حتی تحلیل رفتن لثه می‌شود. موهای مسواک معمولا بعد از سه ماه استفاده کردن از هم باز می‌شوند. اگر این تغییر زودتر و مثلا ظرف یکی دو هفته اتفاق بیافتد، نشانه این است که یا جنس مسواک مناسب نیست، و یا فرد با روش درستی مسواک نزده و فشار بیش از حد به مسواک وارد می‌ کند. مسواک باید با زاویه بین ۳۰ تا ۴۵ درجه در محل تلاقی دندان و لثه قرار گرفته و با نیرویی ملایم و به صورت حرکات لرزشی و دایره وار دندشان را تمیز کند. این عمل در هر ناحیه باید حدود ۱۵ ثانیه به طول بیانجامد.

اندازه سر مسواک نیز باید متناسب با دهان فرد باشد. به همین منظور لازم است مسواک کودکان کوچکتر از بزرگسالان باشد. طبق توصیه متخصصین دندانپزشکی اطفال، کودکان تا سن ۷ الی ۸ سالگی نیاز به کمک و نظارت در هنگام مسواک زدن دارند.

نکاتی جهت نگهداری از مسواک:

  • قبل و بعد از هر بار استفاده، مسواک خود را با آب گرم بشویید تا باقیمانده خمیردندان و غذا از بین الیاف آن خارج شود. باکتری‌ ها می‌ توانند به‌ راحتی در مسواکی که خوب شسته نشده، رشد کرده ودفعه بعد که مسواک می‌ زنید، ممکن است این باکتری‌ ها به‌ دهان و دندان شما منتقل شوند.
  • مسواک را به‌ حالت ایستاده در جایی قرار دهید که زودتر خشک شود. اگر مسواک شما درمکان گرم و مرطوب بماند، می‌تواند مکانی مناسب برای رشد باکتری‌ها باشد.
  • مسواک خود را هر ۳ تا ۴ ماه یک ‌بار عوض کنید. در مسواک‌های برقی نیز هر ۳ تا ۴ ماه برس سرِ مسواک را تعویض نمایید. موهای آبی‌ رنگی که روی اغلب مسواک‌ ها وجود دارند، نشانگر عمر مسواک هستند. هنگامی که رنگ آبی کم رنگ شده و به نیمه برسد، یعنی عمر مسواک به پایان رسیده و مسواک نیاز به جایگزینی دارد.
  • قراردادن همهٔ مسواک ‌ها در یک لیوان به نحوی که سر آنها با هم در تماس باشند نیزممکن است باعث انتقال میکروب از مسواک‌ ها به یکدیگر ‌شود.
  • از مسواک  یکدیگر استفاده نکنید!
  • برای تمیزکردن مسواک، مقداری دهان شویه حاوی الکل را در یک فنجان بریزید و مسواک را به مدت ۳۰ ثانیه در آن تکان دهید. الکل بیشتر باکتری‌ها را از بین خواهد برد.
  • توصیه می‌شود که روزی دو بار، هر بار به مدت دو دقیقه دندان‌های خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید مسواک زده و فواصل بین دندانها را نخ دندان بکشید. یکی از مزایای مسواک‌های برقی داشتن زمان سنج است که به شخص کمک می کند که متوجه شود که چه مدتی دندان‌هایش را تمیز کرده است.
  • نوع یا مارک مسواک خیلی اهمیت ندارد. بر عکس طرز صحیح مسواک زدن واستفاده هم زمان از نخ دندان حداقل روزی یک بار برای محافظت از دندان ها اهمیت بیشتری دارد.
  • نحوه مسواک‌ زدن ضامن سلامت دندانها ولثه شماست و نه نوع مسواک! پس با یک مسواک معمولی هم می‌توان به خوبی دندا‌ن‌ ها را تمیز کرد. البته بعضی از افراد از مسواک زدن با مسواک‌ های برقی لذت می‌ برند و همین امر باعث می‌ شود زمان بیشتری را به مسواک زدن اختصاص دهند و دفعات آن را بیشتر کنند. در نتیجه بهداشت دهان این افراد بهبود می ‌یابد.

 


منبع : واحد بهداشتی دانشکده دندانپزشکی چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.


جستجو
دندان شیری (۶۷۵۵ بازدید)
عکس (۲۲۳۳ بازدید)
عکس (۲۲۲۲ بازدید)
مسواک (۲۱۶۴ بازدید)
دندان (۲۱۵۷ بازدید)
بهداشت دندان (۱۹۹۶ بازدید)
لثه (۱۹۸۱ بازدید)
سخنان بهداشتی (۱۸۷۴ بازدید)
ل (۱۸۶۹ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...