مصاحبه خانم دکتر یاسمن بزرگ نیا دندانپزشک متخصص ارتودنتیس

شنبه ٥ خرداد ١٣٩٧ ساعت ٨:٥٣ ق.ظ   ( بازدید : 2854 نفر )


به گزارش پایگاه خبری ، خانم دکتر یاسمن بزرگ نیا متخصص ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت با اعلام این مطلب گفت :

ارتودنسی دندان یک روش درمانی موثر می باشد، که امروزه به مدد پیشرفت های ایجاد شده، بیماران اجباری به تحمل ظاهر ناخوشایند آن نخواهند داشت. مدت زمانی که فرد باید از درمان های ارتودنسی استفاده کند بستگی به شدت مشکل وی دارد. بنابراین هزینه ارتودنسی دندان با مدت زمان درمان رابطه مستقیم دارد. ارتودنسی در کودکان نیز به منظور پیشگیری از استفاده طولانی مدت از آن در آینده انجام می شود. در صورت رعایت بهداشت دهان و دندان این روش درمانی عوارضی برای دندان ها نخواهد داشت.

 

دکتر بزرگ نیا فرمود: ارتودنسی و ارتوپدی فک و صورت یکی از رشته های تخصصی دندانپزشکی است.  این تخصص در رابطه با تشخیص، پیشگیری و اصلاح موقعیت دندان ها و فک ها می باشد.

وی تصریح کرد: زمان مناسب برای شروع درمان ارتودنسی بستگی به نوع ناهنجاری دارد. در مواردی که ناهنجاری اسکلتی نداریم و فقط مشکل مربوط به بی نظمی دندان ها است محدودیت سنی وجود نداشته ولی زمان طلایی برای درمان حوالی ۱۲سالگی است.

وی توضیح داد: بیمارانی که مشکلات اسکلتی دارند، به ‌عنوان مثال فک بالای آنها جلوتر از موقعیت طبیعی است یا برعکس فک پایین‌شان عقب‌تر از موقعیت مناسب خود قرار گرفته، بهترین زمان برای شروع درمان، دو سال قبل از بلوغ است تا بتوان از رشد کودکان و نوجوانان برای درمان این ناهنجاری‌ها استفاده کرد، بنابراین حوالی سن ۹ سالگی برای دخترها و حوالی سن ۱۱ سالگی برای پسرها توصیه می‌شود. در مواردی که فک بالا عقب تر باشد سن مناسب درمان حدود 7 سالگی می باشد. در صورتی که کودک در زمان مناسب جهت برطرف کردن ناهنجاری فکین مراجعه نکند به ناچار بعد از پایان رشد نیاز به جراحی فک پیدا خواهد کرد. بنابراین مراجعه در سن مناسب در این موارد بسیار حیاتی می باشد . بر اساس انجمن دندانپزشکی آمریکا  (ADA) بهترین سن برای مراجعه کودک جهت معاینه ارتودنسی حدود 7 سالگی می باشد. تا در صورت لزوم بتوان زمان بندی مناسب جهت درمان ناهنجاری های فکین و همچنین پیشگیری از بوجود آمدن بی نظمی در دندان ها یا حداقل تلاش در جهت کاستن شدت مشکل برای کودک صورت گیرد.

وی خاطر نشان کرد: مکیدن انگشت در بسیاری از نوزادان یک عمل طبیعی است که منجر به آرامش کودک می شود و معمولاً تا 5/1تا 2 سالگی خود به خود متوقف می شود .حتی گاهی تا 3 سالگی نیز نرمال تلقی می گردد اما اگر این عادت ادامه پیدا کند می تواند منجر به تاثیراتی برویقوس فکین، بی نظمی دندان ها گردد .

دکتر بزرگ نیا در جواب سئوال ،آیا کاندید مناسب ارتودنسی هستم؟ فرمودند:

زمانی که فرد دارای مشکلاتی مانند نامرتبی دندان‌ها، نبود دندان و یا وجود فاصله بین دندان‌ها، داشتن دندان اضافی، زاویه و چرخش دندان‌ها و یا مشکلاتی از قبیل جلو یا عقب بودن فک ‌ها نسبت به جمجمه باشد که تمامی این موارد توسط متخصص ارتودنسی تشخیص داده می‌شود، شخص کاندید انجام درمان ارتودنسی می‌باشد.

وی خاطر نشان کرد: قبل از شروع هرگونه درمان ارتودنسی، دندانپزشک شما باید از عدم وجود هرگونه پوسیدگی و یا مشکلات لثه نظیر التهاب یا تحلیل مطمئن شود. در صورت وجود هرگونه پوسیدگی یا مشکلات لثه بهتر است ابتدا طرح درمان ارتودنسی شما توسط متخصص ارتودنسی مشخص گردد و سپس اقدام به ترمیم دندان‌ها نمائید. دلیل این امر این است که ممکن است بعضی از دندان‌های پوسیده یا مشکل‌دار در طرح درمان ارتودنسی کشیده شوند و شما نیاز به صرف هزینه برای ترمیم آن‌ها نداشته باشید.

وی افزود: در ایران یک دندانپزشک پس از ۶ سال تحصیل دندانپزشکی و اخذ مدرک دکترای عمومی دندانپزشکی می‌تواند در آزمون پذیرش دستیار (رزیدنت) تخصصی دندانپزشکی شرکت کند و در صورت قبولی وارد این دوره تخصصی شود. طول دوره رسمی تخصص ارتودنسی در ایران 3 سال است.

دکتر بزرگ نیا با بیان اینکه: طول درمان ارتودنسی دندان برای هر فرد متفاوت است، اما ممکن است درمان 12 الی 30 ماه طول بکشد برای بزرگسالان این زمان ممکن است طولانی تر باشد، زیرا استخوان صورت دیگر رشد نخواهد کرد. رعایت بهداشت دندان‌ها و لثه‌ها کمک می‌کند تا درمان در زمان خودش و در مسیر صحیح صورت گیرد.

وی افزود: وسایل مورد استفاده در ارتودنسی دندان به خودی خود نمی‌توانند باعث ایجاد آسیب شوند، اما تمیز کردن ضعیف آن‌ها و استفاده زیاد از مواد غذایی شیرین و نوشیدنی‌ها می‌تواند آسیب جدی به دندان‌ها وارد کند. به همین خاطر لازم است دندان‌ها و لوازم ارتودنسی به کار رفته در دهان با دقت زیاد و بطور منظم تمیز شوند، تا عوارضی برای دندان ها به وجود نیاید.

 


منبع : واحد بهداشتی دانشکده دندانپزشکی چاپ مطلب ارسال خبر به دوستان

رتبه بندی شما به مطلب فوق:


دیدگاه‌ها 0 نظر

این مطلب فاقد نظر می باشد.


جستجو
دندان شیری (۶۷۵۵ بازدید)
عکس (۲۲۳۳ بازدید)
عکس (۲۲۲۲ بازدید)
مسواک (۲۱۶۴ بازدید)
دندان (۲۱۵۷ بازدید)
بهداشت دندان (۱۹۹۷ بازدید)
لثه (۱۹۸۲ بازدید)
سخنان بهداشتی (۱۸۷۴ بازدید)
ل (۱۸۶۹ بازدید)

برای مشاهده اوقات شرعی کلیک نمایید ...